Czym kierować się przy wyborze domeny.

sty 3, 2021 Bez kategorii

Twoja domena powinna być przede wszystkim przyjazna dla użytkownika, umożliwiać mu szybkie znalezienie Ciebie w sieci i możliwie najlepiej odpowiadać profilowi Twojej działalności.
Pamiętając o kilku zasadach które mogą ustrzec was przed błędami:

  • Brak komplikacji. Czyli polskich słów z angielską pisownią (jak częste ostatnio zastępowanie „w” literą „v” czy „k” zastępowane przez „c”) czy skomplikowanych obcojęzycznych wyrazów. Zwróć też uwagę, jak nazwa domeny prezentuje się, kiedy zapisana jest w całości małymi literami. Jeżeli jej odczytanie jest trudne, rozważ użycie myślnika między wyrazami.
  • Prostota. Czyli krótko mówiąc: im krótsza i łatwiejsza w zapamiętaniu nazwa, tym lepiej. Jak sprawdzić, czy nazwa domeny jest przyjazna dla użytkownika? Najlepiej podyktować ją znajomemu. Jeśli wpisał ją do przeglądarki poprawnie za pierwszym razem, bez literowania, to jest to strzał w dziesiątkę.
  • Unikalność. Domeny będące kolejną modyfikacją popularnej frazy, jak nowadomena.pl, nowa-domena.pl, nowadomena24.pl, e-nowadomena.pl, to słabe rozwiązanie z biznesowego i marketingowego punktu widzenia. Lepiej stworzyć domenę z imieniem i nazwiskiem lub konkretną unikalną nazwa firmy i wyróżnić się w ten sposób spośród konkurencji niż być tylko jedną z wielu kombinacji z myślnikami czy dodawaniem „e-” przed domeną.
  • Polska końcówka. Polscy użytkownicy są przyzwyczajeni do domen o rozszerzeniu .pl lub com.pl a nawet .eu jeśli profil firmy nie będzie się tylko ograniczała do Polski. Jeśli możesz, zrezygnuj z innych rozszerzeń, jak biz.pl czy .info – może to wprowadzać Twoich klientów w błąd szczególnie, jeśli korzystasz tylko z rozszerzenia .info.
  • Brak polskich liter. Używanie w nazwie domeny polskich znaków jest dopuszczalne, ale to zła praktyka. Nie tylko ze względu na zagranicznych użytkowników sieci. Może się zdarzyć, że Twój klient nie będzie miał chwilowo dostępu do polskiej klawiatury albo będzie chciał szybko wpisać nazwę domeny na smartfonie. Polskie litery mu to utrudnią i mogą wywołać frustrację. To nie jeden kłopot, można też wspomnieć także o pozycjonowaniu czy wyświetlaniu ich na różnych przeglądarkach w różnych obcojęzycznych krajach.

Przez admin

Dodaj komentarz